Repertuar i dzieje
- Waldemar Nowak
Chór stał się zespołem wykonującym wyłącznie pieśni kościelne i tak z małymi wyjątkami pozostało do ziś. Zapewnia zatem oprawę muzyczną (śpiewną) liturgii mszalnych, czuwań modlitewnych i medytacyjnych w rodzimej Parafii, ale nie tylko. Koncertował w wielu zaprzyjaźnionych parafiach takich jak: Gliwice – Sośnica, Żędowice, Tarnowskie Góry, Koty, Strzybnica, Stare Koźle, Rusinowice, Nakło Śląskie, Łagiewniki Wielkie, w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach oraz w macierzystej parafii naszego Proboszcza, ks. Prałata Stefana Jezuska, w Nędzy.
W programie koncertów wykorzystywano pieśni pasyjne, maryjne, do Św. Józefa, do Św. Cecylii, kolędy oraz pieśni okolicznościowe. Zapraszany, śpiewa na ślubach, pogrzebach , uroczystościach rocznicowych, najczęściej swoich członków, ale też z okazji innych jubileuszy jak choćby z okazji Jubileuszu 200 – lecia Szkoły Podstawowej w Potępie.
Stał się częścią składową chórów zgromadzonych na spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II 15 czerwca 1999 roku w Gliwicach.
W roku 2002 zaczyna walkę z ciężką chorobą dotychczasowy dyrygent pan Karol Weber. Choroba jest tak poważna, że zmusza go do zaprzestania pracy z chórem ( Pan Karol Weber umiera w grudniu 2003 roku ). Od tego momentu tj. od kwietnia 2002 roku chór przejął i prowadzi pan Czesław Huzar, który funkcję dyrygenta sprawuje do dnia dzisiejszego.
Członkowie chóru nie tylko wspólnie pracują, ale chętnie wspólnie się bawią na corocznie organizowanych imprezach „Cecylkowych”, piknikach, wycieczkach, uczestniczą w spotkaniach „Opłatkowych”, na których spotykają się różne grupy działające w Parafii. We wrześniu 2002 roku, kiedy chór liczy 30-ści osób, zapada decyzja o wyborze Zarządu i przystąpieniu chóru do Okręgu tarnogórskiego PZCh i O. Prezesem została wybrana pani Maria Maciejska, v-ce prezesem pan Bolesław Słomski
(zmarły w styczniu 2004 r.), skarbnikiem pani Ewa Kluba, a sekretarzem pani Maria Krok. W październiku 2002 roku chór staje się pełnoprawnym członkiem Okręgu tarnogórskiego PZCh i O. W tym roku chór złożył akces do nowopowstałego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.
W dniu 22. 02. 2005 roku decyzją członków, chór przyjmuje nazwę „ SALVE PATER ”. W bieżącym roku tj. 2010, przystąpił do nowopowstałego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. „SALVE PATER” bierze aktywny udział w działalności Związku poprzez uczestnictwo w koncertach, imprezach i spotkaniach organizowanych przez Zarząd Związku.