XXII Parafialna Pielgrzymka na Jasną Górę

Plakietka

11 maja 2018 r. już po raz 22 wyruszyliśmy jako Parafialna Wspólnota pod przewodnictwem ks. proboszcza Stefana Jezuska do naszej Pani i Królowej na Jasną Górę. Wraz z nami, drugim autokarem, wybrała się grupa pielgrzymów z parafii Koty, której przewodniczył proboszcz – ks. dziekan Marcin Kwoczała. Wyjeżdżaliśmy spod kościoła w Krupskim Młynie przy pięknej, słonecznej i upalnej wprost pogodzie. W miarę zbliżania się do Częstochowy na niebie zaczęły pojawiać się chmury, które gęstniały z każdym kilometrem, aby w końcu zamienić się w ciemny zwał chmur burzowych. Jakoż istotnie po opuszczeniu autokarów usłyszeliśmy grzmoty a na Jasną Górę weszliśmy już w „towarzystwie” deszczu, który zamienił się w ulewę trwającą przez cały czas naszego pobytu. W Jasnogórskim Sanktuarium spotkaliśmy wielu parafian, którzy dotarli do Częstochowy własnymi środkami lokomocji. Bardzo dużo osób udało się do Kaplicy Sakramentu Pokuty, aby skorzystać ze spowiedzi świętej. Inni poszli adorować Pana Jezusa Eucharystycznego.

O 18.30 spotkaliśmy się w Cudownej Kaplicy Matki Bożej, aby uczestniczyć we mszy św. koncelebrowanej w intencjach Ojca św. Franciszka, w intencjach naszych parafii i naszych osobistych. Tej mszy św. przewodniczył paulin – o. Stanisław Tomoń – Dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry, który bardzo serdecznie nas przywitał. Koncelebrowali z innymi kapłanami również nasi księża: ks. Stefan Jezusek, ks. Sebastian Binkowski i ks. Marcin Kwoczała. Obecny był także nasz diakon Tobiasz Dyląg. Oprawę muzyczną zapewniła nasza schola pod przewodnictwem naszego pana organisty – Krzysztofa Brodziaka. Psalm responsoryjny pięknie zaśpiewała Ola Orłowska – pełniąca funkcję kantora parafii w Krupskim Młynie, a kazanie wygłosił ks. proboszcz parafii Koty. Przedstawił w nim m.in. historię parafialnego kościoła w Kotach, który w tym roku obchodzi 300 – letnią Rocznicę Konsekracji. Po mszy św. rozpoczęło się Nabożeństwo Majowe, któremu również przewodniczył o. S. Tomoń OSPPE. W swoim słowie do pielgrzymów nawiązał także do dziejów ziemi dzisiejszej Diecezji Gliwickiej przypominając m.in., że pierwsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę przyszła właśnie z Gliwic w 1626 roku.

Zarówno msza św. o godz. 18.30, jak i Nabożeństwo Majowe były transmitowane przez Radio Jasna Góra, dzięki czemu wszyscy słuchacze tego radia, w tym również mieszkańcy Krupskiego Młyna i Kotów, mogli duchowo w nich uczestniczyć. Podobnie w Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00, który jest codziennie transmitowany przez wiele katolickich rozgłośni radiowych oraz przez TV TRWAM 11 dzień każdego miesiąca jest dniem nocnego czuwania przed Matką Bożą Archidiecezji Częstochowskiej, więc i w maju zgromadzili się bardzo licznie mieszkańcy tej archidiecezji wraz ze swoimi Biskupami. Rozważanie apelowe poprowadził bp – senior Antoni Długosz, krótkie słowo przed błogosławieństwem miał tradycyjnie abp Wacław Depo, a pobłogosławili nam wszyscy obecni na Apelu arcybiskupi i biskupi.

W związku z burzą i ulewą mieliśmy w tym roku możliwość dłużej przebywać w Domu Matki na indywidualnej modlitwie. Pełni wrażeń, rozmodleni wróciliśmy do swoich domów. Dziękujemy za pomoc paniom :Stefanii Dudek i Zofii Matusek , a za opracowanie projektu plakietki pielgrzymkowej – panu Dariuszowi Zawadzkiemu.

opr. Mirosława Maria